Endometr

Badanie endometryczne w gabinecie Uni-med

Jedną z głównych przyczyn niepowodzeń w leczeniu endodentycznym (kanałowym) jest niedokładne oczyszczenie kanału korzeniowego zęba i pozostawienie w nim resztek zainfekowanej bakteriami miazgi. Innym częstym spotykanym powikłaniem leczenia kanałowego jest perforacja wierzchołka korzenia lub też przepchnięcie materiału stomatologicznego poza otwór zęba. W każdym z tych przypadków dochodzi do zakażenia tkanek okołowierzchołkowych i konieczności powtórnego leczenia.

Nowoczesne metody diagnostyczne

Celem uniknięcia takich sytuacji, w gabinetach stomatologicznych Uni-Med w Szczecinie stosuje się nowoczesne urządzenia diagnostyczne, jakim jest endometr Raypex 5. Dzięki temu prostemu w obsłudze urządzeniu możliwy jest dużo precyzyjniejszy pomiar długości kanału korzenia zęba, niż w przypadku standardowych zdjęć rentgenowskich. Ponadto dzięki kolorowej wizualizacji i powiększeniu ostatniego odcinka kanału urządzenie pozwala dentyście dokładnie określić początek wierzchołka fizjologicznego kanału korzeniowego i położenie wierzchołka anatomicznego. Raypex 5 umożliwia precyzyjny pomiar  zarówno kanałów suchych jak i też zawilgoconych od preparatów do płukania lub z wysiękiem ropnym czy krwią.

Szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne badanie długości kanału zęba

Oprócz precyzji pomiarów zaletą badania endometrycznego jest również: jego szybkość, możliwość podglądu „na żywo” ruchu instrumentu wzdłuż całego kanału korzeniowego, nieinwazyjność,  bezbolesność dla pacjenta, co odgrywa szczególną rolę w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży, a także możliwość wielokrotnego powtarzania pomiaru bez konieczności narażania na promieniowanie towarzyszące robieniu zdjęć rtg.