Leczenie kanałowe

Zapalenie miazgi zęba

Nieleczona przez długi okres próchnica przyczynia się do nieodwracalnego zapalenia lub nawet obumarcia miazgi. Niezbędne staje się wówczas leczenie kanałowe (endodentyczne) zęba. W przeciwnym wypadku bakterie znajdujące się wewnątrz zęba z czasem powodują stan zapalny kości wokół jego korzenia tzw. ropień. Objawia się on bólem, nasilającym się jeszcze bardziej w czasie spożywania posiłków lub napojów zwłaszcza gorących oraz przy zmianie pozycji - nachylaniu się. Naczynia krwionośne zęba połączone są z krwioobiegiem całego organizmu, dlatego bakterie mogą przenieść się także do innych narządów wewnętrznych, w tym serca. Dlatego należy zawsze jak najszybciej wyeliminować źródło zakażenia.

Leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe polega na precyzyjnym oczyszczeniu i wypełnieniu komory oraz wszystkich kanałów korzenia zęba. Czas jego trwania jest uwarunkowany budową korzeni, rodzajem leczonego zęba, a także innymi warunkami panującymi w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe, choć nie należy do najprzyjemniejszych nie jest jednak bolesne, gdyż w gabinetach stomatologicznych Uni-Med przeprowadzamy je w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania jest uwarunkowany budową korzeni, rodzajem leczonego zęba, a także innymi warunkami panującymi w jamie ustnej.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego:

  • Czy leczenie kanałowe boli? NIE. Dzięki zastosowaniu znieczulenia leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie! Powszechna opinia o bólu towarzyszącym leczeniu endodontycznym nie ma odniesienia do współczesnego leczenia stomatologicznego, kiedy to znieczulenia są skuteczne i powszechnie dostępne. Zabiegi przeprowadzano w pełnym odczuwaniu przez pacjenta są już przeszłością. W naszych gabinetach stomatologicznych Uni-Med zapewniamy całkowitą bezbolesność wszystkich przeprowadzanych procedur stomatologicznych.
  • Jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu endodontycznym? Korona zębów leczonych kanałowo przeważnie jest bardzo zniszczona. Dlatego, aby wzmocnić strukturę zęba oraz zabezpieczyć go przed złamaniem wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym. Taka odbudowa zapewnia wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.
  • Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego? Niestety alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorbcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna dlatego zawsze jeśli jest taka możliwość korzystniej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolącego zęba.

Procedura leczenie kanałowego

  • Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz stomatolog, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ocenia m.in. ilość korzeni, ich kształt oraz szerokość kanałów wewnątrz każdego korzenia.
  • W przypadku, gdy miazga zęba jest w stanie zapalnym, ale jeszcze nie nastąpiło jej obumarcie, lekarz podaje znieczulenie. Znieczulenie natomiast nie jest potrzebne, w momencie, gdy ząb jest już martwy lub doszło do rozwinięcia się zgorzeli.
  • Stomatolog przystępuje do zatrucia zęba. W tym celu umieszcza w komorze zęba materiał, który ma zadanie umartwić wciąż żywą miazgę zęba. Pacjent w celu dalszego leczenia powinien zgłosić się do gabinetu po 7-14 dniach.
  • Po upływie wyznaczonego okresu, lekarz opracowuje kanał lub kanały korzeniowe. Przy pomocy specjalnych narzędzi usuwa miazgę z kanałów, jednocześnie je poszerzając.
  • Po dokładnym oczyszczeniu i odkażeniu kanały korzeni zostają szczelnie wypełnione specjalnymi materiałami. Zapewnia to szczelną barierę oraz niezawodną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
  • Do ostatniego etapu leczenia należy trwała odbudowa zęba. Przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, jednakże często niezbędna jest odbudowa całkowita za pomocą sztyftów umieszczanych w kanale korzeniowym i korony protetycznej.

  • Korony porcelanowe estetyczne uzupełnienie protetyczne

    Po kompleksowym leczeniu stomatologicznym przychodzi etap na uzupełnienie braków w uzębieniu. W przypadku znacznego uszkodzenia lub nawet całkowitego zniszczenia zębów, jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zastosowanie korony porcelanowej, która osadzana jest na zdrowym, uprzednio specjalnie przygotowanym do tego celu zębie lub też na wszczepionym już wcześniej implancie.

    W gabinetach stomatologicznych Uni-Med w Szczecinie wykonujemy estetycznie wyglądające korony porcelanowe, które cechują się wyjątkową precyzją wykonania i trwałością, a ponieważ te uzupełnienia protetyczne nie zawierają żadnych elementów metalowych, mają identyczny wygląd jak zęby naturalne, przez co są nie odróżnienia dla postronnego obserwatora.

  • Przywracanie pięknego uśmiechu za pomocą licówek

    W ramach specjalistycznych usług w zakresie stomatologii estetycznej gabinety dentystyczne Uni-Med w Szczecinie oferują profesjonalną korektę kształtu zębów z zastosowaniem licówek.  Oferowane przez Nas licówki są to cienkie płatki porcelanowe lub kompozytowe, które mocuje się na licowej stronie zębów, w celu nadania im pięknego kształtu i koloru, bądź też likwidacji szpar między nimi.

    Dzięki zastosowaniu licówek będą mogli Państwo cieszyć się olśniewającym, śnieżnobiałym uśmiechem. Natomiast, gdy zęby są mocno zniszczone oferujemy w naszych gabinetach stomatologicznych szeroki wybór rozwiązań zakresu protetyki stomatologicznej – w tym między innymi korony porcelanowe i cyrkonowe, mosty protetyczne, protezy stałe i ruchome, czy wreszcie implanty.

  • Doświadczony i wykwalifikowany protetyk w Szczecinie

    W ramach szerokiego zakresu usług dentystycznych oferowanych przez gabinety stomatologiczne Uni-Med w Szczecinie oferujemy specjalistyczne zabiegi w zakresie protetyki stomatologicznej. Już od  wielu lat nasz wysoko wykwalifikowany i doświadczony protetyk stomatologiczny dr n. med. Marta Gałęska zajmuje się rekonstrukcją uzębienia i przywracaniem prawidłowego funkcjonowania narządu zgryzu.

    W zależności od stanu uzębienia Pacjenta, a także jego możliwości finansowych jesteśmy w stanie zaproponować różnorodne techniki protetyczne, dostosowane do potrzeb i możliwości Pacjenta. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno protezy ruchome, wyjmowane przez pacjenta na noc, jak i przytwierdzone na stałe do naturalnych korzeni zębów lub implantów, w tym korony i mosty.

  • Bezbolesne leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym

    Gabinety stomatologiczne Uni-Med oferują profesjonalne i całkowicie bezbolesne leczenie zębów, z zastosowaniem najnowocześniejszych metod leczenia stomatologicznego i z użyciem narzędzi dentystycznych i diagnostycznych oraz materiałów leczniczych o najwyższej jakości, zaś samo leczenie zębów jest u Nas bezbolesne, ze względu na stosowane znieczulenie miejscowe.

    W naszych profesjonalnie wyposażonych gabinetach oferujemy zabiegi zarówno z dziedziny stomatologii zachowawczej, takie jak zapobieganie i leczenie ubytków próchnicowych, fluoryzacja,  wypełnianie ubytków próchnicowych materiałami światłoutwardzalnymi, chemoutwardzalnymi lub porcelanowymi (inlay, onlay), jak i leczenie endodontyczne (kanałowe).

  • Wybielanie zębów lampą – przywracanie pięknego uśmiechu

    W ramach wykonywanych zabiegów w zakresu stomatologii estetycznej oferujemy profesjonalne zabiegi wybielania zębów za pomocą specjalnej lampy do wybielania.  Wskazaniem do takiego zabiegu jest chęć rozjaśnienia sobie zębów ze względów estetycznych, a także usunięcie przebarwień wynikłych z przebytych chorób, stosowanych antybiotyków oraz czynników wrodzonych.

    Dokonywany pod nadzorem naszych doświadczonych lekarzy stomatologów zabieg trwa około jednej godziny. Polega on nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego i naświetleniu go potem specjalną lampą emitującą silną wiązkę światła. Po upływie około 2 tygodni od zabiegu wybielania zębów ich barwa stabilizuje się i utrzymuje się przez okres od pół roku do 2 lat.